Учени обясняват защо се променя сивото вещество на младите майки
Снимка: Guliver / iStock
В периода на бременността в мозъка на бъдещите майки настъпват изменения, които не се отнасят до нивото на интелекта, но дават основание на учените да заговорят за "бременен мозък".
В течение на първите две години след раждането се наблюдават промени, които помагат на майките да разбират и изпълняват по-добре задълженията си, разказва detstrana.ru, като се позовава на статия, публикувана в Nature Neuroscience.
В нея се казва, че бременността оказва значително влияние на женския мозък и че това заключение идва след изследване на резултати от сканиране на мозъка на 25 жени през периода до две години след раждането.
При майките на новородени обемът на сивото вещество в мозъчната кора се е понижил, като е важно да се отбележи, че това съкращение засяга само специфични участъци, свързани с разбирането на чувствата и мислите на околните.
При мъжете и нераждали жени такива промени не били констатирани.
Невробиолози предполагат, че чрез прекъсването на ненужните невронни връзки, като се жертват тези, без които мозъкът може да функционира, той се концентрира върху единственото важно нещо - запазването на здравето и живота на детето.
Именно така жената се адаптира към ролята на майка и колкото по-силни са измененията в мозъчната кора, толкова повече тя е привързана към детето.
Адаптация Марина Атанасова
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари